Aktualizovat či neaktualizovat své životní pojištění?

05.03.2024

Dnes bych se chtěl věnovat životnímu pojištění. Životní pojištění patří mezi jedny z nejdůležitějších a dobrovolně povinných kroků, které bychom měli učinit. Život nás může překvapit vážným úrazem či nemocí.

Následná léčba či jiné náklady mohou dosáhnout vysokých částek až v řádech statisíců či milionů. Málokdo má k dispozici dostatečné finanční rezervy pro takové situace. A pokud ano, často jsou tyto rezervy omezené. Když se vyčerpají, není již další ochrana před nepředvídanými událostmi k dispozici.


I tyto otázky jsme v minulosti společně řešili. S někým více, s někým méně a s někým teprve třeba budu. Každý, kdo se setkal s vážnou zdravotní situací vám může potvrdit, že mít pojištění je lepší, než ho potřebovat a nemít.


Je však důležité zvolit si kvalitní pojišťovnu. Ne každá pojišťovna se stará o své klienty stejně. Některé upřednostňují své zisky před klientem. Naštěstí existuje mnoho pojišťoven, které se řídí etickými principy a pečlivě sledují potřeby svých klientů. Proto vám vždy doporučuji pojišťovny, kterým důvěřuji a které jsem pečlivě vybral.


Co je tedy důležité například vzít v úvahu?


  • Pojistné částky by měly být sestaveny podle vašich příjmů a závazků.
  • Je důležité mít krytí nejen pro případ úrazu, ale také pro nemoc.
  • Pokud jste registrovaný sportovec nebo sportovkyně, měla by to pojišťovna vědět.
  • Neklamte při vyplňování zdravotního dotazníku.
  • Vyberte si pojišťovnu podle kvality služeb, ne podle ceny.
  • Ne každá pojišťovna je vhodná pro 100 % z nás; každá má svůj segment.
  • Pokud se vaše příjmy výrazně změní směrem nahoru či dolů, je potřeba smlouvu aktualizovat.
  • Stejně tak je třeba aktualizovat smlouvu v případě, že se změní výše závazků.
  • Smlouvy by neměly být uzavírány po telefonu.
  • Pokud vás kontaktuje neznámá osoba a nabízí velké slevy, je to pravděpodobně podvod.


Nebojte se pravidelně aktualizovat svou pojistnou smlouvu. Podobně jako počítač, i vaše pojištění potřebuje pravidelné aktualizace, aby vám skutečně poskytovalo ochranu, kterou potřebujete. Aktualizace by měla proběhnout zhruba jednou za 2-3 roky, pokud nedojde k významným změnám ve vašem životě. Ale každý klient a jeho potřeby jsou individuální a pokud potřebujete aktualizovat dříve, jsem tu pro vás.


PS: V tomto odkazu najdete kolik by vám stát k dnešnímu dni přiznal starobní důchod, pokud byste na něj měli nárok. Tato částka je ovšem i přesnou částkou invalidního důchodu III. stupně.To kolik byste dostali v invalidním důchodu II. a I. stupně, na vdovském a sirotčím důchodu jsme vám případně schopní pomoci dopočítat.:

Autor: Michal Vítámvás

Tipy a triky na Váš e-mail